-
Bugün : 18 Haziran 2024       


Anasayfa

Haberler

Dosyalar

Yazilar

Ziyaretci Defteri

Resimler

Videolar

Forum

Menü
D.Y.T
ROBERT KOLEJİ VE ERMENİLER
  Yazılar || Genel
   ROBERT KOLEJİ VE ERMENİLER

Bizim Amerikalılarla ilk tanışmamız 1797 yılında İzmir limanında oldu. Üç yıl sonra ABD ile Devlet-i Aliye arasında bir antlaşma imzalandı; Amerikalılara birtakım imtiyazlar verildi. O çerçeve içinde ABD, Osmanlı’daki Ermenilerin himayesini kendi üzerine aldı. Ermeni vatandaşlarımızı okutmak için Harput’ta, Sivas’ta, Kayseri’de, Van’da, Maraş’ta, Adana’da kolejler açtı. Sonra, İstanbul’a Robert Kolejini kurdular ve 1863 yılında sadece dört öğrenciyle eğitime başladılar.

Robert Koleji, 43 yıl içinde 8 582 kişiyi mezun etti. Bunların 2 729’u Ermeni, 2 437’si Rum, 1 971’i Bulgar, 1 427’si ise Avrupa’dan gelen Hıristiyan çocuklarıydı.

Robert Koleji sadece 17 Türk öğrencisi okuttu. Onlardan da sadece biri mezun oldu; Tevfik Fikret’in oğlu Haluk. Haluk Amerika’ya giderek Papazlık mesleğini seçti. Papaz olarak yaşadı ve öldü. İlk Türk kız öğrenci ise, Halide Edip Adıvar’dır.

Robert Koleji’nden mezun olan 2 729 öğrencinin bir kısmı da Amerika’ya yerleşti. Bugünkü Ermeni lobisi, Amerikalıların, bizim ülkemizdeki okullarda yetiştirdikleri Ermeni gençlerinin eserlerindendir. 

Yavuz Bülent Bakiler Türkiye Gazetesi

(Not: İnternet sitesinde; “Robert Koleji, 1863 yılında Bebek'te Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk Amerikan okulu olarak kurulmuştur. Okul, zengin bir Amerikalı olan Christopher Robert ve İstanbul'da bir fırın, bir çamaşırhane ve bir de okul işleten Cyrus Hamlin tarafından Ermenilere eğitim vermek üzere kurulmuştur.” denilmektedir.)


 Yazan : Bozkurt | Okunma : 10949 | Yorum (0) | Tarih: 23.07.2010 | Oy:  | Face'de Paylaş |Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 767054             
Güvenlik : 
Hatırla :   Gizli : 

  
İstatistikler
YOZGAT 2007 © Copyright yozgatli.org
YOZGAT © 2007 Aspsitem YOZGATLI
Bu sayfa: 0,16 saniyede yorumlandı.